Cydr

Co to za dziwo ten cydr? Z punktu widzenia prawdy naukowej – sfermentowany sok z jabłek. Żeby być bliżej prawdy emocjonalnej przyjmijmy, że ten złocisty trunek to odmiana magicznego napoju Galla Asterixa. Może być wytrawny, półwytrawny lub słodki, mętny lub klarowny, musujący lub niegazowany, słaby (od 1,2% alkoholu) lub mocny (do 12%).

Skąd się wziął? Badacze wskazują Kazachstan i Jedwabny Szlak, gdzie znaleziono ogryzki sprzed 6 tys. lat p.n.e. Metodę wyciskania soku z jabłek rozwinęli Rzymianie dzięki prasom oliwnym. Skrupulatnie opisali proces wytwarzania „sztucznego wina” albo „piwa” z jabłek. Słynący z zamiłowania do procentów Celtowie uprawiali natomiast jabłoń w celach kultowych. A cóż to za kult bez magicznego napoju? CZYTAJ WIĘCEJ

Średniowiecze to stabilizacja poważnego cydrownictwa (i terminologii) na ziemiach Karola Wielkiego od Hiszpanii przez Francję po Niemcy. Łacińskie Sicera przeszło w hiszpańskie Sidra , francuskie Cidre i angielskie Cyder. Niemcy zostali przy Apfelwein.

Kiedy w XIV w. wymarzły winnice północnej Europy, nastała era jabłoni, szczególnie na Wyspach Brytyjskich. Niebawem cydr dorównał prestiżem francuskim winom. Anglosasi odnaleźli swój English Wine i do dziś z zapałem podtrzymują tradycję wyrobu. Nawet w literaturze - powieść Johna Irvinga Regulamin tłoczni win to przecież The Cider House Rules. CZYTAJ WIĘCEJ

Skoro i w Polsce uznaliśmy, że jabłka to nie tylko kłopot z Putinem, przypomnijmy opinię z XIX w:

Prawdziwy cydr jest napojem przyjemnym, orzeźwiającym i dobrym na trawienie. W istocie zawiera on 5% do 8% spirytusu, garbniku więcej niż wino burgundzkie, cukier i inne składniki pożyteczne dla organizmu. Prawdziwy jabłecznik pobudza i reguluje działanie kiszek.

Życząc Państwu zdrowia i pożytku dla organizmu zapraszamy do nadsyłania wiadomości i opinii o zauważonych gatunkach, lokalach serwujących cydr a nawet przepisów kucharskich z jabłecznych okolic.