Newsy

Lubelskie Święto Młodego Cydru – najbardziej jabłkowy piknik w Polsce!

W sobotę 20 września na Rynku Starego Miasta w Lublinie odbędzie się Lubelskie Święto Młodego Cydru - najbardziej jabłkowy piknik w Polsce. Młoda branża, która w tym sezonie szturmem zdobyła serca Polaków, ustanawia tym samym nową tradycję - na wzór Beaujolais Nouveau świętuje pierwsze zbiory jabłek i pierwszy młody cydr. 

 

Wydarzenie łączy w sobie ideę promocji polskich jabłek – najlepszych na świecie - i naturalnych produktów, takich jak wysokiej jakości polskie cydry produkowane tradycyjnymi metodami, ze świeżych jabłek. Pomysł zjednoczył sadowników, producentów cydru i przetworów z jabłek, naukowców, a także środowisko artystyczne. Dzięki temu w Lublinie nie tylko spróbujemy kilku odmian jabłek i wielu rodzajów cydru, ale również zobaczymy, jak powstaje sok z jabłek i poznamy sprawdzoną recepturę na domowy cydr.

 

- Drogą do sukcesu polskiej gospodarki jest promowanie tego, co mamy najlepsze, czyli polskich jabłek. To jednak tylko połowa prawdy. Sukcesem kraju posiadającego naturalne zasoby jest rozwinięcie na ich bazie przetworzonych produktów najwyższej jakości, które dzięki unikalnej jakości i jej promocji uzyskują renomę. Takim przykładem jest szansa dla polskiego cydru, który w naturalnej produkcji, wykorzystując walory smakowe polskich jabłek może stać się poszukiwanym i cenionym napojem na wielu rynkach zagranicznych. Odkryli to już sami Polacy, którzy pokochali jego smak w naturalny, intuicyjny sposób - mówi Prezes Zarządu AMBRA S.A. Robert Ogór. - Teraz kluczem do sukcesu polskiego cydru jest rozwój branży w oparciu o szeroki ruch producentów, pasjonatów jakości, sadowników poszukujących własnej receptury najlepszego naturalnego cydru. Pierwsza edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru to okazja do pierwszego spotkania w sprawie, w której wszyscy jesteśmy nowi, na początku drogi: nowych producentów, nowych miłośników, nowych konsumentów i w końcu również nowego, młodego cydru ze zbiorów 2014 r. Udowodnimy, że Polska ma potencjał, aby stać się krajem cydru, jak np. Hiszpania jest zagłębiem win gronowych. Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa stanie się równie popularna jak Beaujolais Nouveau, co roku przyciągając do Lublina miłośników cydru i jabłkowego smaku z całej Polski.

 

W ostatnią sobotę lata na jeden dzień Lublin stanie się jabłkową stolicą Polski. W piknikowej atmosferze przekonamy się, w czym tkwi siła sukcesu polskiego cydru i naturalnego smaku.

 

- Za nami wyjątkowe wydarzenia takie jak Noc Kultury, Festiwal Inne Brzmienia, Carnaval Sztuk-Mistrzów czy Jarmark Jagielloński, które na stałe wpisały się w przestrzeń miasta i co roku przyciągają w okolice lubelskiej Starówki dziesiątki tysięcy osób. Przed nami kolejne, będące naturalnym zakończeniem lata i sezonu Lubelskie Święto Młodego Cydru. Cieszymy się, że kalendarz lubelskich imprez kulturalnych zyskał nowe wydarzenie, a mieszkańcy Lublina i regionu jeszcze przez te kilka dni będą mogli cieszyć się urokami Starego Miasta. Prestiżowe festiwale artystyczne, teatralne i muzyczne stały się naszą wizytówką, dlatego chętnie wspieramy ciekawe inicjatywy, które przyczyniają się do promocji miasta i regionu – podkreślaPrezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

 

20 września mieszkańców Lubelszczyzny, a także gości i turystów z całej Polski, połączy orzeźwiająca porcja kulinarnych emocji. Na Rynku Starego Miasta powstaną: strefa orzeźwienia (degustacje cydrów), strefa smaku (jabłka i regionalne przysmaki), strefa sztuki (wystawy, budka fotograficzna, warsztaty kreatywne), leżakowa strefa chilloutu (food trucki) i wieczorna scena muzyczna. 

 

- Spróbujemy wielu różnych cydrów, pokażemy jak się tłoczy świeży sok jabłkowy, zdradzimy przepis na domowy cydr, zrobimy setki ekologicznych koszy na owoce. Rozdamy ponad tonę jabłek, a z kolejnych czterech wyciśniemy sok – uzupełnia Michał Rozalicz, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A. - Wspólnie z wystawcami i partnerami przygotowaliśmy wiele niespodzianek i atrakcji dla całych rodzin.

 

Wieczorem natomiast odbędzie się wielki finał wakacyjnej trasy koncertowej Spragnieni Lata z udziałem Natalii Przybysz i Tymona Tymańskiego. Łącząc to, co najlepsze z bluesa i rocka wystąpią ze specjalnie przygotowanym, premierowym repertuarem.

 

Na wydarzenie zapraszają Prezydent Miasta Lublin oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Sponsorem Święta jest CYDR LUBELSKI. 

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Lublin, Marszałek Województwa Lubelskiego

Partnerzy strategiczni: Związek Sadowników RP, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Warszawskie Targi Designu WZORY

Patroni medialni: onet.pl, Gazeta Wyborcza, Radio ESKA, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Nowy Tydzień, Nasze Miasto, Voyage, HIRO, Kukbuk, Poradnik Restauratora, winicjatywa.pl, krainacydru.pl, iTVL

Muzyka: Agencja koncertowa yMusic

Sponsor główny: Cydr Lubelski