Newsy

Dlaczego większość cydrów ma 4,5% zawartości alkoholu?

W nawiązaniu do poprzedniego materiału Jaka jest akcyza na cydr? odpowiemy na pytanie "Dlaczego większość cydrów ma 4,5% zawartości alkoholu?" 

Odpowiedz jest związana z akcyzą na cydr i  z podziałem zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Są trzy rodzaje pozwoleń:

  • zezwolenie "A" tożsame często z zezwoleniem typu "piwo"* obejmuje sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5% oraz piwa bez względu na zawartość alkoholu. Tutaj wliczają się wszystkie cydry do zawartości 4,5% alkoholu,
  • zezwolenie "B" czyli cydry powyżej 4,5% zawartości alkoholu wymagają  tak na prawdę zezwolenia "na wino" (alkohole 4,5%-18% z wyjątkiem piwa), 
  • zezwolenie "C" to zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu zwane potocznie "na wódkę". Cydru nie obejmuje, ponieważ według ustawy winiarskiej cydr  mogą mieć maksymalnie 8,5%.
 
Reasumując - najkorzystniej wypada produkcja cydrów do 4,5%. Mają niższą stawkę akcyzową i łapią się na standardowe zezwolenie typu A "piwne". Sklepy, które sprzedają jedynie piwo, mogą sobie pozwolić na cydry do 4,5%, a na te mocniejsze musiałyby mieć jeszcze drugie zezwolenie typu B. Są to kolejne procedury i koszty, a jak wiemy nie wszyscy są do tego skorzy.