Newsy

Polski cydr na IWSC 2021

Czy bilety na Wimbledon są drogie? Jedni mówią – okropnie drogie! Inni – od kogo można kupić bilet na mecz Hurkacza?

A właściwie to po co Hurkacz tam jeździ? W Powsinie też jest kort. Jest chyba tylko jedna istotna różnica – za wygraną w Powsinie nikt nie płaci. My w Cydreo.pl brzydzimy się sportem zawodowym i wszystkim, co przynosi mamonę, ale jakoś mało kto podziela nasze szlachetne uczucia. Nikt nie opluwa Igi Świątek ani Huberta Hurkacza za przyjmowanie turniejowych nagród w pieniądzu oraz kontrakty reklamowe. Zatem z bólem serca piszemy tylko o cydrowych zawodowcach.

Dlatego sporo wysiłku włożyliśmy w zapewnienie polskiej obecności na cydrowym Wimbledonie - International Wine & Spirit Competition Cider Tasting. Kwalifikacja na turniej nie była za darmo, tak jak nie jest za darmo wykupienie stoiska na branżowych targach.

     

Pytanie – co z tego ma cydrownik, poza kosztem i kłopotliwą wysyłką butelek? Odpowiedzi udzielają zawodnicy, których trudno posądzić o niedosyt nagród, np. Gaelle Goossens z Veuve Clicquot:

IWSC działa od 50 lat, więc jest to główne wyróżnienie w branży winiarskiej i wszyscy o tym wiedzą. Nasza nagroda na pewno pomoże nam w biznesie.

Wszyscy wiedzą o IWSC, więc każdy pisze. Dostałeś nagrodę – masz bezpłatną reklamę wśród kupców. Tym razem Cydreo ma dawno nie odczuwaną satysfakcję, bo o polskim cydrze, który w świecie jest tak znany jak polska motoryzacja, napisał wielki amerykański magazyn Forbes:

„Sędziowie IWSC przyznali łącznie 10 złotych medali. Dwóch medalistów otrzymało dodatkowo Trofeum konkursu (…) Trofeum za cydr lodowy dostał Brännland Iscider Barrique z 2013 [wymrażany w Szwecji pod zorzą polarną, 97 pkt].  (…)

Złotym medalistą był także Cydr Chyliczki  Lodowa Beczka z 2017] z Polski [ też 97 pkt ].

Ten cydr opisano w oficjalnych notach konkursowych jako posiadający bardzo bogate, rozwinięte aromaty dobrze spędzonego czasu w dębowej beczce , o wyśmienitym podniebieniu: pełen charakteru z nieprawdopodobnymi nutami grzanki, wosku pszczelego, pieczonego jabłka, wanilii, figi, i suszonej śliwki. Wyjątkowo satysfakcjonujący finisz emanuje wyrafinowaniem.”

Tako rzecze Forbes.

Z kolei luksusowy portal branży winiarskiej Club Oenologique nie pozostawia wątpliwości:

20 najlepszych cydrów, perry i win owocowych

  1. Brannland, Iscider Barrique 2013. Szwecja; 97/100
  2. Cydr Chyliczki, Lodowa Beczka 2017. Polska; 97/100
  3. The Newt in Somerset, The Winston NV. Anglia; 96/100”

 

 Chyliczki drugie na świecie!

Organizatorzy z inicjatywy Cider Is Wine, znawcy rynku wina, ponad dwa lata przekonywali winiarską śmietankę towarzyską, że IWSC nie straci na prestiżu dopuszczając cydr, perry i wino owocowe do konkurencji. Po długich negocjacjach i ustaleniu wyśrubowanych warunków udało się. Polskiemu cydrowi udało się podwójnie – pierwszy turniej IWSC i drugie miejsce na świecie! Dziękujemy Cydrowi Chyliczki za sprostanie krótkim terminom. W jakość nigdy nie wątpiliśmy.

       

Całość artykułów Forbesa i Club Oenologique o wynikach IWSC Cider Tasting tutaj:

https://www.forbes.com/sites/joemicallef/2021/07/14/the-best-ciders-according-to-the-international-wines-and-spirits-competition/?sh=675ff3a76823 

https://cluboenologique.com/review/best-ciders-perries-and-fruit-wines/