Newsy

Polski cydr na Wine & Spirit 2021

Czekaliśmy niecierpliwie na ogłoszenie wyników pierwszego konkursu cydrowego pod egidą International Wine & Spirit Competition w Londynie. 

Warto było - mamy trzy medale, trzy kolory!

Cydr Chyliczki trzykrotnie na pudle: Lodowa Beczka złoto, Kronselka srebro, Czarny Sad brąz. Osiągnięcie jest tym cenniejsze, że Lodowa Beczka z Chyliczek uzyskała 97 punktów na 100. Tylko jeden konkurent, zwycięzca klasyfikacji generalnej zdobył tyle. Co ciekawe, to też był lodowy cydr, tym razem z północnej Szwecji (Brännland Cider).

   

Pierwszy konkurs cydrów, perry i win owocowych w ramach IWSC cieszył się wielkim powodzeniem. Łącznie zgłoszono 109 trunków z  10 krajów – dwa razy więcej niż oczekiwano. Organizatorzy z IWSC i Cider Is Wine (inicjatywy na rzecz naturalnego, jakościowego cydru) musieli podwoić skład jury! 

             

Oprócz licznych Anglików, pozbawionych w obu pandemicznych latach 2020 i 2021 kanonicznej konkurencji Bath&West, wyjątkowo dopisali Francuzi, którzy zwykle ignorują konkursy poza swoim terenem. Zapracować na medal nie było łatwo, złotych przyznano tylko osiem. Taka potęga cydrowa jak Francja musiała się zadowolić jednym złotem! A startowały naprawdę uznane marki.

Nazwiskami rzucaliśmy poprzednio "Przełomowy dla cydru konkurs", dodajmy tylko, że mało który konkurs ma tak rozbudowane zaplecze laboratoryjne. Ciężko tu przepchnąć lipny towar. W niesławnym roku 1985 na czas wyeliminowali fałszowane austriackie wina a IWSC nie padło ofiarą afery glikolowej. Drobiazgowe deklaracje producentów dają rękojmię, że zgłoszone do oceny cydry są rzeczywiście 100% JUICE, NOT FROM CONCENTRATE.

  

 

Znaczenie tego wydarzenia jest oczywiste dla każdego uczestnika rynku wina i mocnych alkoholi. Wine&Spirit, jak się w skrócie nazywa tego giganta wśród rankingów alkoholowych nazywa, to klasa sama dla siebie, wzorzec metra, winiarski Oscar. Ma oczywiście konkurencję na świecie, ale stażem i prestiżem trudno go pobić. 52 lata nieprzerwanego działania!

Co roku IWSC przeprowadza konkursy w licznych kategoriach gatunkowych i geograficznych, m. in. dla wina, koniaku, whisky, ginu, wódki (tutaj często nieźle ląduje nasza Żubrówka). Węgrzy, zdobywszy w maju aż 21 medali (najcenniejsze dla tokajów z naszej ulubionej wsi Mad) rozgłosili ten fakt we wszystkich możliwych mediach. Cydreo.pl powtarza do znudzenia, że w cydrach jakościowych też mamy się czym chwalić. International Wine & Spirit Competition 2021 to kolejne potwierdzenie.