Newsy

Pogotowie ratunkowe dla starych sadów!

Dopiero co pisaliśmy o sadowniczym archiwum nad Biebrzą, a tuż pod bokiem Cydreo po cichutku wyrosło ratownictwo jabłeczne. Ekipa skądinąd znana, ale nie chwalili się wcześniej. Szkółkarze z Gąbina i cydrownicy z Ignacowa wzięli sprawy w swoje ręce. Pora najwyższa, bo szlag nas trafia, gdy słuchamy o bezrefleksyjnej  wycince kolejnych za starych jabłoni. Zeszłego lata uratowali genetyczne skarby z przedwojennego sadu. Do dziś podskakują z ekscytacji. Oto ich relacja:

Warto się czasem zatrzymać i pomyśleć o korzeniach. W ramach akcji ratujemy stare odmiany Jankowski&Syn oraz Cydr Ignaców uratowali przed zapomnieniem odmiany z ponad 80-letniego sadu. WOW! Drzewa wyglądały jak wielkie parasole! W powietrzu czuć było historię.

Przepiękny stary sad został sprzedany, a nowy właściciel miał inne plany co do istniejących tam drzew. Szybka decyzja i jeszcze szybsze działanie. Współpraca to podstawa!

W ostatniej chwili przed likwidacją w sierpniu 2018 całe nasadzenia w starym sadzie zostały skatalogowane, udokumentowane zdjęciami, a na koniec pobraliśmy materiał do rozmnożenia.

Jak już pobrali, to trochę narozrabiali... Ale o tym w następnym odcinku.