Stary Sad to nie tylko cydr z Chyliczek. To marzenie (ściętej głowy) każdego cydrownika. Z czego składać prawdziwy cydr, skoro stare odmiany jabłoni znikają z naszego krajobrazu? To nie tylko dziedzictwo kulturowe, ale po prostu bezcenny surowiec. Często są to lokalne odmiany, charakterystyczne tylko dla danego obszaru, o oryginalnym, unikatowym smaku. Deserowych jabłek mamy w nadmiarze, ale grochówka i inne parchatki poszły pod piłę. Bo kwaśne, gorzkie, mało wydajne i w ogóle same kłopoty... A różnorodność smaków w rasowym cydrze, skąd ją brać?
A gdyby tak dostać nowe drzewka w poczcie? I żeby jeszcze szybko owocowały... Na szczęście są ludzie którzy dbają, by choć część tej bioróżnorodności zachować. Trochę odcięci od świata, aż na bagnach Biebrzy. Tutaj natura jeszcze ma coś do powiedzenia. Popieramy i podziwiamy ich inicjatywę. Augustowsko - Podlaskie Stowarzyszenie Eko Rolników, pod opieką Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach wytrwale prowadzi projekt
„Bioróżnorodność biebrzańska – chronimy stare sady”.
Oto ich manifest:
-Tworzymy dla następnych pokoleń bank genów.
-Stare odmiany jabłoni są dobre i nie chcemy całkowicie i bezpowrotnie ich stracić.
-Wiele polskich jabłek jest smaczniejszych niż odmiany importowane czy współczesne.
-Starsze, rodzime odmiany można przechowywać przez dłuższy czas.
-Mają dobrą odporność na choroby i wytrzymują lepiej nasze warunki klimatyczne.
Ich cel – odtworzyć 40 starych odmian! Dzisiaj znad Biebrzy można zamówić wysyłkę takich skarbów:
Gdzie zamawiać drzewka? Mailowo: aronia52@o2.pl lub telefonicznie: 607 887 934 - Andrzej Chilicki. Dopytajcie na kiedy zamówić, żeby trafić w dobrą porę sadzenia.
POSADŹ drzewko w tym sezonie. Nie masz własnej ziemi? Umów się z kimś z rodziny, ze znajomym gospodarzem, działkowcem i posadź drzewko na jego terenie. Albo daj komuś w prezencie i w ten sposób przyczyń się do ocalenia rodzimej odmiany drzew owocowych.
Więcej informacji tutaj: http://www.eko-aronia-rolnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=262
Fachowe opowieści szkółkarzy o starych odmianach jabloni wysłuchacie tutaj: